Projektet omfattade följande tjänster

Kundcase

Håll Sverige Rent

Bakgrund

Digitalist har haft ett samarbete i ett antal år med Håll Sverige Rent, inom ramen för detta har vi bland annat byggt deras webbplats hsr.se. 2024 kände HSR ett behov av att öka sin kunskap och användning av AI. Till att börja med explorativt och förutsättningslöst, de hade redan en arbetsgrupp som utredde hur vi skulle börja jobba med AI på och vilka verktyg vi skulle testa, exempelvis ChatGpt och Midjourney. Vissa sakkunniga ville sortera statistik och redaktörer ville börja generera bilder för presentationer. 

Då detta sammanföll med Digitalists lansering av AI-plattformen stacken.ai inleddes mellan HSR och Digitalist kring ett nytt samarbete kring AI-tjänster.

”Det vi sett är att kunskapen om AI har ökat, att verktyget används mer och mer. AI finns med som en komponent i allt arbete nu.”

– Lisa Possne, kommunikationschef på Håll Sverige Rent.

Lösning

Med hjälp av ramverket Open WebUI skapade Digitalist en egen GPT för HSR som kallas AI-assistenten, inklusive verktyg för att generera bilder med AI. Projektet sjösattes genom att Digitalist först kartlade HSR:s behov i en mindre grupp, satte upp plattformen, och utbildade en kärntrupp i hur man använder det. Efter detta genomförde vi också utbildningar för alla medarbetare.

Med Digitalists lösningar kan man använda färdiga AI-verktyg eller skräddarsy egna, säkra AI-tjänster som följer de lagar och policies som styr er verksamhet. Kunder som HSR, Socialstyrelsen och Utbildningsradion bestämmer själva exakt vilken data som får användas av vilka AI-­modeller. Därför elimineras risken att känslig data läcker till främmande parter, företag och länder.

Lägre kostnader

Digitalists lösningars prissättning baseras på användning, inte antal användarkonton. Våra löpande avgifter är därför ca 40% lägre än med traditionella upplägg. 

Projektets framdrift

”Det vi sett är att kunskapen om AI har ökat, att verktyget används mer och mer. AI finns med som en komponent i allt arbete nu. Vi har sparat tid med hjälp av dessa verktyg, vissa saker som tog lång tid att göra går fortare, som skapande och analys av stora tabeller”, säger Lisa Possne, kommunikationschef på Håll Sverige Rent.

Medarbetarupplevelsen och interna acceptansen

”När vi började 2024, var det några medarbetare som med all rätt var tveksamma till AI, och ungefär lika många var nyfikna och entusiastiska. Nu har alla testat AI och de allra flesta göra det varje vecka. Ju mer man testar, ju mer märker man vad det går att använda till. Vi har satt upp policies som reglerar vår användning och vi låter alltid ett mänskligt öga kvalitetsgranska resultaten i slutändan”, berättar Lisa.

Alla i personalen som var intresserade fick vara med i en uppstartsgrupp först, för att kartlägga behov och önskemål. Efter implementationen startade HSR ”AI-fikor” i smågrupper för att sprida kunskap enligt olika teman med lösa olika problem med hjälp av olika modeller i verktyget, för att öka kunskapen om AI.

Idag används chattgränssnittet som liknar ChatGPT mest, vissa använder också den integrerade modellen Flux för att generera bilder till exempelvis presentationer. En finess som HSR använt sig av är att lägga in varumärkesfärger i konfigurationen av FLUX, så att illustrationer följer verksamhetens grafiska profil bättre. HSR har redan märkt att man köper in färre bilder från Shutterstock, vilket lett till ekonomiska besparingar.

AI som stöd och bollplank

”AI-chatten används som ett bollplank, alltså ett komplement till kollegors feedback, till exempel i arbetet att rapporter. Att använda Stacken.ai ger oss mer tid att jobba med kreativ höjd, detaljer och kvalitet då mycket tid för struktur och uppbyggnad finns att vinna i verktyget”, säger Lisa. 

HSR:s viktigaste lärdomar hittills

  1. Att man med ökad kunskap om hur man använder Ai kan effektivisera sitt arbete.
  2. Man behöver inte vara orolig för att AI bara ska skapa saker efter eget huvud, medarbetarna äger fortfarande sitt innehåll.
  3. Det var enklare än många trodde att komma igång. Ai-fikorna har varit mycket värdefulla.

Våra kunder

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.